Co obsahuje vitamín D – zdroje vhodné i pro vegany
V České republice je zavedenou praxí užívání vitamínu D u novorozenců. A není to náhoda. Vitamín D je totiž pro lidské tělo velmi potřebný hned z několika důvodů. Kde ho ale získat v dospělosti? Co obsahuje vitamín D a jak je možné zařadit ho do běžného jídelníčku?
Dostatečný příjem vitamínu D je pro lidský organizmus důležitý hned z několika důvodů. Mnoho z nás si ho spojuje s imunitním systémem, k jehož normální funkci přispívá. To je ale jen začátek. Vitamín D se také spolupodílí na udržování normálního stavu kostí a zubů a využívají ho i svaly. Zároveň se jedná o látku, která podporuje vstřebání minerálů a v neposlední řadě se také účastní procesu dělení buněk.
Slunce jako „neviditelný“ zdroj vitamínu D
Přirozeným a na první pohled skrytým zdrojem vitamínu D je sluneční svit. Když pokožka přijde do kontaktu s UVB paprsky, spouští se v ní proces tvorby vitamínu D. Tento způsob získávání vitamínu D ale v našich zeměpisných podmínkách nestačí.
Slunce jako zdroj vitamínu D v České republice nestačí.
Mimo jiné i kvůli tomu, že schopnost organizmu vytvářet ze slunečního světla vitamín D ovlivňují i další faktory. Například
- věk;
- pigmentace kůže;
- denní doba;
- roční období;
- plocha kůže vystavená sluníčku;
- používání krémů s ochranným faktorem, které UV paprsky blokují.
Vege jede. Ale co vitamín D?
U mnoha vitamínů platí, že je možné je jednoduše doplnit díky ovoci a zelenině. Vitamín D byste v nich ale ve větším množství hledali neúspěšně, stejně jako ve většině dalších rostlinných potravin. Vegani jsou tak v případě vitamínu D odkázáni na houby (včetně v České republice hojně rostoucího Jidášova ucha) a veganské výrobky uměle o tento vitamín obohacené.
Mezi potraviny obohacené o vitamín D mohou patřit například margarín nebo pomerančový džus.
Které živočišné potraviny, co obsahují vitamín D, by byly na stupních vítězů
Pojďme se podívat na nejlepší zdroje vitamínu D, pokud jsou v jídelníčku zastoupeny i živočišné potraviny. V těch je totiž vitamín d mnohem hojněji než v rostlinných.
3. BRONZOVÁ MEDAILE: MLÉČNÉ VÝROBKY
Vitamín D je rozpustný v tucích a jeho přirozené spojení s mléčnými výrobky s obsahem tuku tak dodá tělu látky potřebné k jeho vstřebávání. V přepočtu na 100 g je nejbohatším z mléčných výrobků máslo. Už jednodušeji zařaditelné jsou pak sýry nebo smetana, kde je v porovnání s ostatními mléčnými výrobky přirozeně také vitamínu D více.
2. STŘÍBRNÁ MEDAILE: VEJCE
Vejce jsou u nás poměrně oblíbenou potravinou – průměrně jich zkonzumujeme více než 250 za rok. A z pohledu vitamínu D na tom není co vytknout. Vitamín D je hlavně ve žloutku a jeho množství ve vejcích závisí na krmivu nosnice, místu chovu a dalších faktorech. Vejce jsou každopádně prospěná i z jiných důvodů a měla by tak být součástí pestré a vyvážené stravy.
1. ZLATÁ MEDAILE: RYBY
Ryby. Právě ty jsou nejbohatším zdrojem vitamínu D. Není ale ryba jako ryba. Nejvyšší obsah se tak skrývá v mečounovi, lososovi nebo pstruhovi. Už méně ho pak najdete v makrele, a ještě méně v platýsovi, sledích nebo tilapii. Ryby navíc obsahují zdraví prospěšné omega 3 nenasycené mastné kyseliny (jako jediný z živočišných zdrojů). V případě, že jich není v jídelníčku dostatek, mohou kvalitní omega 3 a vitamín D tělu dodat doplňky stravy s obsahem rybího tuku.
Zdroje:
https://www.nal.usda.gov/sites/default/files/page-files/Vitamin%20DIU.pdf
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč