Opravdu víte, co je imunita a jak funguje?

Je to právě imunita, díky které se naše tělo umí bránit škodlivým látkám. S příchodem podzimu, kdy hrozí vyšší riziko jejího ohrožení, se imunita a její podpora stávají velkým tématem. Imunita je přitom důležitá ve všech ročních obdobích. Jak ale funguje a vlastně: co je imunita?

Opravdu víte, co je imunita a jak funguje?

Co je imunita: definice pro představu nestačí

Definice uvádí, že: „Imunita je schopnost organizmů odolávat patogenům, tedy jiným mikroorganizmům, které mohou vyvolat onemocnění.“ Pro lepší představu je možné si imunitu představit jako složitou síť složenou z různých buněk, tkání a molekul. Ty dokážou rozeznat vlastní a cizí buňky. Cizí nebo poškozené chápou jako nežádoucí vetřelce a zaměří na ně „útok“, zatímco zdravé vlastní buňky zůstávají chráněné.

Vrozená imunita – první obranná linie

Vrozená imunita zajišťuje rychlou a okamžitou reakci organizmu na napadení škodlivými látkami. Zahrnuje

  • části vytvářející fyzickou bariéru proti pronikání patogenů, například kůži, sliznice a žaludeční kyseliny,
  • buňky, jako jsou bílé krvinky pohlcující a ničící patogeny. 

Získaná imunita – když tělo nezapomíná

Tento typ imunity je složitější a zaměřuje se na konkrétní škodlivé látky, s nimiž se tělo už v minulosti setkalo. Díky imunitnímu systému má organizmus jedinečnou schopnost tyto „vetřelce“ si zapamatovat. Při dalším setkání s nimi tak tělo reaguje rychleji a účinněji. Získanou imunitu zajišťují hlavně buňky, které produkují protilátky neutralizující konkrétní patogeny, a další buňky, které se podílejí na přímém ničení už infikovaných buněk. 

Pokud se tělo znovu setká se stejným patogenem, dokáže reagovat rychleji díky paměťovým buňkám vytvořeným při první infekci. Tento princip imunitní paměti je například základem očkování.

Jak to všechno funguje

Představte si, že do těla pronikne patogen, například virus. 

  1. Prvním úkolem imunitního systému je rozpoznat ho pomocí antigenů, specifických molekul na povrchu viru. Nyní se imunita probudí naplno a organizmus začne jednat. 
  2. Nejprve zasahuje vrozená imunita a snaží se „vetřelce“ zničit. Dojde k aktivaci bílých krvinek, které se přesouvají k místu infekce. 
  3. Dalším krokem je uvolnění protilátek. Ty se naváží na antigeny a neutralizují je. 
  4. Pokud výše uvedený proces nestačí, aktivuje se získaná imunita, tedy specifické protilátky a paměťové buňky. 



OmegaMarine PREMIUM balení

OmegaMarine PREMIUM

Nejprodávanější omega v ČR
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


©2024 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se...