Cholekalciferol: co to je a pod jakým názvem ho znáte?

Cholekalciferol, známý také jako vitamin D3, je látka, kterou si naše tělo dokáže vytvořit ze slunečního záření. Společně s ergokalciferolem (vitaminem D2) tvoří dvě formy důležitého vitaminu D, který je nezbytný pro zdraví kostí, imunitu a mnoho dalších tělesných funkcí. Jaký je mezi nimi rozdíl, odkud je získáváme a proč nestačí spoléhat jen na slunce? Odpovědi najdete v našem článku.

Cholekalciferol: co to je a pod jakým názvem ho znáte?
28. 6. 2025

Ergokalciferol a cholekalciferol: co to je

Pokud mluvíme o cholekalciferolu, zmínit musíme také ergokalciferol – tyto dvě látky představují dvě různé formy jednoho velmi důležitého vitaminu, a to vitaminu D. Zatímco za označením ergokalciferol se skrývá vitamin D2, u cholekalciferolu to je vitamin D3. Tyto dva vitaminy ukazují, jak podobné a zároveň rozdílné mohou dvě látky být. Zatímco cholekalciferol dokáže organismus získat ze slunečního záření a nachází se v živočišných zdrojích, u ergokalciferolu je třeba spoléhat na specifické rostlinné zdroje, konkrétně houby a lišejníky vystavené slunci. 

Sluneční záření jako zdroj důležitého vitaminu

Nejpříjemnějším způsobem, jak zvýšit hladinu vitaminu D v organismu, je vystavit pokožku přirozenému slunečnímu záření. Když totiž na pokožku dopadá sluneční světlo, konkrétně jeho UVB paprsky, spustí se v těle zajímavý proces. Jeho základem je 7-dehydrocholesterol – ten se přirozeně vyskytuje v naší pokožce a je podobný cholesterolu. Sluneční paprsky tuto látku přemění na cholekalciferol (vitamin D3). To je ale teprve začátek. Takto vzniklý vitamin D3 pak putuje do jater a následně do ledvin, kde se dokončí jeho přeměna na aktivní formu vitaminu D, kterou tělo umí využít.

Nic se nesmí přehánět

Kolik času na slunci je třeba k doplnění cholekalciferolu závisí na denní době, ročním období, zeměpisné šířce i barvě pleti. Při snaze získat vitamin D3 ze slunce je ale třeba brát v úvahu, že vitamin D3 dokáže naše tělo z paprsků získat pouze v případě, že kůže není ošetřena ochranným slunečním krémem s UV faktorem. Opalování bez krému je přitom spojeno s mnoha zdravotními riziky. Slunce jako zdroj vitaminu D3 tak nemusí být nejvhodnější.

Navíc pro naši republiku platí, že i kdybychom chtěli v případě vitaminu D spoléhat pouze na sluneční paprsky, ve velké části roku bychom ho měli nedostatek.

Co je důležité vědět o opalování?

Lidé spadající do fototypu I (keltský), tedy se světlou pletí, modrýma nebo zelenýma očima a blond nebo zrzavými vlasy, se bez ochrany spálí prakticky vždy. Jejich kůže začne reagovat na UVB záření už po 5 až 10 minutách na slunci. Pokud se opálí, tak do červena a kůže nikdy nezhnědne. V naší republice se nejčastěji vyskytuje fototyp II a III. Zatímco fototyp II (severský) charakterizuje světlá pleť, světlé vlasy a modré nebo zelené oči, pro fototyp III (smíšený) jsou typické tmavší pleť, hnědé oči a hnědé či tmavě blond vlasy. Ani u nich není vhodné být na sluníčku bez ochranného krému déle než 15, respektive 25 minut.

Cholekalciferol v jídelníčku

Když slunce nestačí, jak tedy tělu dodat vitamin D3? Řešením jsou živočišné zdroje jako játra, vaječné žloutky, sýry a tučné ryby včetně lososa, tuňáka a makrely. Průzkumy ale ukazují , že u nás máme v oblasti konzumace zdrojů vitaminu D3 co dohánět. Pomoci pak mohou také o vitamin D3 obohacené potraviny a doplňky stravy. Více detailů o zdrojích vitamínu D najdete v dalším článku Víte, které potraviny obsahují vitamín D, a jíte jich dostatek?, který doporučuje například mořské ryby a doplňky stravy. 


Zdroj:

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/6615

©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.