Jaký olej je nejzdravější aneb Omega-6 v potravinách

O omega-3 toho bylo řečeno už mnoho. V tomto článku si posvítíme na to, jak jsou na tom jiné mastné kyseliny. Konkrétně se zaměříme na rostlinné oleje, které jsou hlavním zdrojem omega-6 v potravinách.

Jaký olej je nejzdravější aneb Omega-6 v potravinách

Co jsou omega-6 mastné kyseliny?

Jak název napovídá, jde o tuky, které jsou pro náš organismus nezbytné. Od omega-3 se liší v tom, že jich máme v jídelníčku spíše nadbytek. Zatímco omega-3 by měl každý doplňovat (jíst 2x týdně ryby, nebo si dát rybí tuk v kapslích), u omega-6 bychom se měli zaměřit na to, abychom jich neměli příliš. 

Úplně nejlepší je mít v jídelníčku ideální poměr omega-3 a omega-6. 

Jak je možné, že můžeme mít až moc omega-6?

Jejich zdrojem jsou především oleje. A na ty je dnešní jídelníček bohatý hodně. Jíme smažené věci jako jsou koblihy, řízky, jsme zvyklí většinu jídel připravovat tím, že suroviny orestujeme na oleji. Vedle toho obsahují velké množství olejů nejrůznější tyčinky, zmrzliny, chipsy, ale také pomazánky a margaríny. 

Zhodnoťte jídlo, které jste včera snědli za celý den: jaké potraviny obsahovaly rostlinné oleje, a kolik jich bylo? Omega-6 v potravinách rozhodně nejsou špatné, jsou potřebné. Platí tu ale pravidlo, že méně je více.

Které oleje mají dobrý poměr omega-3 a omega-6? 

Podíváme se na ty nejběžnější: 

Slunečnicový olej má spoustu lidí rádo kvůli tomu, že je jim tato rostlina sympatická. Pravdou ale je, že na dlouhé smažení se nehodí kvůli svému kouřovému bodu. O něco lepší je pro studenou kuchyni, pokud vám vadí aroma olivového oleje. Bohužel má slunečnicový olej velký obsah omega-6 a zanedbatelné množství omega-3. 

Řepkový olej je pro tepelnou úpravu jasná jednička. Dávno neplatí, že bychom se ho měli bát, naopak. Z olejů má naprosto ideální poměr omega-3, kterých je tam více, a omega-6, kterých je tak akorát. 

Olivový olej, zejména ten panenský, se pro tepelnou úpravu nehodí vůbec. Velice zdravý je ale do salátů. Pozor – všechny panenské oleje uchovávejte v lednici, protože mají největší tendenci žluknout. Také olivový olej je bohatý na omega-3 kyseliny. 

Co z toho vyplývá? Snažme se omezit konzumaci tuků obecně. Méně oleje = méně omega-6 v naší stravě. 

S omega-3 můžete ovlivnit i účinky omega-6 v potravinách

Jak jsme zmínili, hlavní roli hraje celkový poměr omega-3 a omega-6. Už jsme si vysvětlili, že je dobré přijímat rozumné množství tučných potravin. Věděli jste ale, že díky optimální hladině omega-3 můžeme pomoci tomu, aby se negativní vliv omega-6 nepodepsal na našem zdraví

Je to důležité především pro naše srdce a cévy. Mastné kyseliny ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi, takže pokud jste zatím váhali, jestli se máte vůbec touto živinou zabývat, měli byste zbystřit:

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny totiž přispívají ke zdravému vývoji a činnosti srdce, mozku a zraku a v neposlední řadě podporují i náš nervový systém.

OmegaMarine PREMIUM balení

OmegaMarine PREMIUM

Nejprodávanější omega v ČR
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


©2023 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se...

Vyzkoušejte OmegaMarine PREMIUM ZDARMA*

*platíte pouze poštovné a balné 49 Kč

Načítám formulář